Projektujesz większą inwestycję

Mapa do celów projektowych

Wszystkie inwestycje wymagające pozwolenia na budowę zarówno małego domu, wielkiej hali, drogi czy sieci uzbrojenia terenu wymagają wcześniejszego projektu wykonanego na aktualnej mapie zasadniczej zwanej mapą do celów projektowych. Mapa ta potrzebna jest projektantowi m.in. przy sporządzaniu planu zagospodarowania działki, niezbędnego do uzyskania pozwolenia na budowę. Na mapie tej znajdziemy wszystkie potrzebne informacje do zaprojektowania inwestycji, a mianowicie o granicach działek, budynkach, sposobie użytkowania gruntów i innych obiektach sytuacyjnych (takich jak drogi, mosty, rzędne terenu), podziemnych i naziemnych elementach uzbrojenia terenu. Na mapie ujawnia się również opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, linie zabudowy oraz osie ulic, dróg itp., jeżeli zostały ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

Mapa do celów projektowych powstaje przez aktualizację mapy sytuacyjno-wysokościowej w obszarze planowanej inwestycji. Odbywa się to na podstawie materiałów otrzymanych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz pomiaru terenowego wykonywanego przez geodetę posiadającego odpowiednie uprawnienia. Aktualność takiej mapy jest potwierdzana przez właściwy ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz zatwierdzona przez prezydenta miasta lub starostę.
Treść mapy do celów projektowych określa Rozporządzenie z dnia 21 lutego 1995 r.
w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie oraz Rozporządzenie z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Dla większych inwestycji preferowane jest wykonanie mapy cyfrowej (zapisanych w formie pliku obrazów wektorowych). Mapa cyfrowa ułatwia procesy projektowe inwestycji, przy użyciu narzędzi do wspomagania projektowania, które umożliwiają tworzenie płaskiej dokumentacji (2D) jak i modeli przestrzennych (3D). Mapa ta oprócz standardowych treści może zawierać elementy wskazane przez projektanta, niezbędne do prawidłowego zaprojektowania inwestycji. Pomocne może być opracowanie numerycznego modelu terenu, który usprawni proces projektowania, czy pomiary sytuacyjno-wysokościowe obiektów inżynierskich.

Inwentaryzacja stanu istniejącego

Planując remont lub nową inwestycję często zapominamy, że mapa sytuacyjno - wysokościowa przechowywana w ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej nie zawiera wszystkich interesujących nas informacji. Są to przykładowo ciągi, przewody lub obiekty technologiczne, ważne elementy konstrukcyjne znajdujące się na zewnątrz i wewnątrz budynków, szczegółowe położenie elementów zagospodarowania terenu. Wówczas potrzebna jest inwentaryzacja tych elementów i wykonanie indywidualnego opracowania dla danego zamierzenia. Pomiarowi mogą podlegać poszczególne elementy lub ich wzajemne położenie. Inwentaryzacja niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania naszego obiektu lub posłuży do jego modernizacji.

Potrzebujesz obsługi geodezyjnej

Posiadamy bogate doświadczenie w obsłudze obiektów drogowych, mostowych, hal przemysłowych, budynków biurowych czy mieszkaniowych wielorodzinnych. Zapewniamy kompleksową obsługę prowadzonych inwestycji. Stosowane przez nas urządzenia i technologie pomiarowe zapewniają szybką i dokładną pomoc w procesie budowy. Nasze wieloletnie doświadczenie pomoże Państwu przebrnąć przez proces budowy bez zbędnych kłopotów.

W trakcie budowy wykonujemy wszystkie niezbędne prace pomiarowe, a w szczególności:
- geodezyjne opracowanie projektu
- tyczenie obiektów budowlanych
- obsługa montażu elementów budowlanych
- pomiary kontrolne w trakcie budowy
- pomiary i obliczenia zaawansowania prac
- pomiary przemieszczeń i odkształceń podczas budowy
- pomiary powykonawcze
- opracowanie mapy z geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej

Pomiary kontrolne i eksploatacyjne

Kontrola w trakcie budowy

Bywa, że po wybudowaniu obiektu, ściany i słupy nie są proste, a posadzki nie są prawidłowo spoziomowane. Dopiero na etapie wykończenia, czy nawet montażu urządzeń wychodzi na jaw niedoskonałość wykonawcy prac budowlanych. Aby tego uniknąć proponujemy wykonanie pomiarów kontrolnych przy montażu konstrukcji i wylewaniu posadzek.

Kontrola w trakcie eksploatacji

Chcąc zapewnić prawidłowe i trwałe działanie naszych maszyn takich jak dźwigi, suwnice, windy czy inne urządzenia, niezbędna jest prawidłowa ich konserwacja. Proponujemy państwu okresowe pomiary geodezyjne polegające na kontroli i obliczeniu odchyłek zamontowanych urządzeń od ich osi teoretycznych i ewentualnemu ponownemu wpasowaniu osi teoretycznych w układ tych urządzeń.
Pomiarami objęte mogą być również budynki i budowle, gdzie badamy wychylenia pionowości, liniowości i osiowości elementów konstrukcyjnych, wykonujemy pomiary przemieszczeń, osiadań czy odkształceń obiektów.