Jesteś na etapie tworzenia projektu twojego domu?

Bywa, że w trakcie tworzenia projektu własnego domu nie jesteśmy w stanie przebrnąć przez całą masę przepisów, wymogów prawa i instytucji, aby uzyskać upragnioną zgodę na budowę. Proponujemy zatrudnić projektanta, który zna już wszystkie ścieżki. Na etapie przygotowania projektu będą także konieczne opracowania geodezyjne.

Mapa do celów projektowych

Wszystkie inwestycje wymagające pozwolenia na budowę zarówno małego domu, wielkiej hali, drogi czy sieci uzbrojenia terenu wymagają wcześniejszego projektu wykonanego na aktualnej mapie zasadniczej, zwanej mapą do celów projektowych. Mapa ta potrzebna jest projektantowi m.in. przy sporządzaniu planu zagospodarowania działki, niezbędnego do uzyskania pozwolenia na budowę. Na mapie tej znajdziemy wszystkie potrzebne informacje do zaprojektowania inwestycji, a mianowicie o granicach działek, budynkach, sposobie użytkowania gruntów i innych obiektach sytuacyjnych (takich jak drogi, mosty, rzędne terenu), podziemnych i naziemnych elementach uzbrojenia terenu. Na mapie ujawnia się również opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, linie zabudowy oraz osie ulic, dróg itp., jeżeli zostały ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

Mapa do celów projektowych powstaje przez aktualizację mapy sytuacyjno-wysokościowej w obszarze planowanej inwestycji. Odbywa się to na podstawie materiałów otrzymanych z Państwowego Zasobu Geodezyjno-Kartograficznego oraz pomiaru terenowego wykonywanego przez geodetę posiadającego odpowiednie uprawnienia. Aktualność takiej mapy jest potwierdzana przez właściwy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej oraz zatwierdzona przez Prezydenta Miasta lub Starostę.

Mapy wykonujemy w dwóch wariantach zależnie od wymagań klienta lub projektanta:
- mapy analogowe (zaktualizowana kopia mapy na papierze)
- mapy cyfrowe (wykonane w formie pliku - wektorowe obrazy, które można wydrukować na papierze)
Obie formy są przyjmowane przez urzędy i mogą być wykorzystane do wykonania procesu inwestycyjnego. Mapa cyfrowa ułatwia jednak procesy projektowe, choć jej cena różni się od mapy analogowej. Polecana jest w przypadku większych inwestycji, przy której projekty są wykonywane przy użyciu zaawansowanych narzędzi jak np. AutoCad.

Treść mapy do celów projektowych określa Rozporządzenie z dnia 21 lutego 1995 r.
w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie oraz Rozporządzenie z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Zezwolenie na wyłączenie z produkcji rolniczej gruntów rolnych

Często zdarza się, że mimo, iż nasza działka położona jest na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele budowlane, w ewidencji gruntów i budynków figurują użytki rolne (np. RIVa, PsV itp.). Wówczas przed uzyskaniem pozwolenia na budowę musimy jeszcze uzyskać zezwolenie na wyłączenie z produkcji rolniczej gruntów rolnych.
Powinniśmy zgłosić się do geodety – on przygotuje projekt wyłączenia i wykona dokumentację prawną do ujawnienia zmian w ewidencji gruntów.
Zezwolenie na wyłączenie z produkcji rolniczej gruntów rolnych wydaje się na podstawie Ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z dnia 3 lutego 1995 r.

Masz już projekt i rozpoczynasz budowę

Gdy posiadamy już pozwolenie na budowę i mamy kierownika budowy, należy zgłosić się do uprawnionego geodety, aby obsługiwał naszą budowę. Najkorzystniej jest, by jeden geodeta uczestniczył w całym procesie budowy i wykonywał wszystkie kolejne prace.

Tyczenie budynku i sieci

Budynki i obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę oraz wszystkie urządzenia podziemne (np. przyłącza mediów do budynku) podlegają obowiązkowi wytyczenia geodezyjnego. Tyczenie polega na wskazaniu na gruncie miejsca położenia charakterystycznych punktów budynku czy też sieci uzbrojenia terenu i wykonuje się je przed rozpoczęciem prac budowlanych. Usytuowanie obiektów w terenie wykonuje się zgodnie z zatwierdzonymi przez odpowiedni urząd planami zagospodarowania działki i projektem architektoniczno-budowlanym (rzut fundamentów, rzut parteru), z zachowaniem przewidzianych w tej dokumentacji odległości względem innych obiektów oraz granic nieruchomości. Tyczenie, zatem ma na celu przeniesienie projektowanych wymiarów i odległości z projektu w teren.

Kontrola w trakcie budowy

Bywa, że po wybudowaniu budynku ściany nie są proste, a stropy i podłogi nie są prawidłowo spoziomowane. Dopiero na etapie wykończenia domu, czy nawet montażu szaf czy szafek wychodzi na jaw niedoskonałość wykonawcy prac budowlanych. Aby tego uniknąć proponujemy wykonanie pomiarów kontrolnych przy montażu stropów i wylewaniu posadzek.

Wybudowałeś dom i chcesz go odebrać

Po zakończeniu budowy, przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy zawiadomić o zakończeniu budowy lub uzyskać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie.

Inwentaryzacje powykonawcze

Według Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, aby dokonać odbioru postawionego budynku należy złożyć w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego zawiadomienie o zakończeniu budowy. Art. 57 niniejszej ustawy mówi, że do zawiadomienia należy dołączyć inwentaryzację geodezyjną powykonawczą. To nic innego jak wykonana przez geodetę mapa zasadnicza z naniesionym nowym budynkiem (budowlą) wraz z doprowadzonymi do niego sieciami uzbrojenia terenu (np. wody, prądu, gazu, kanalizacji).
Przy wykonywaniu przyłączy mediów do budynków należy pamiętać, że według ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne „Geodezyjne pomiary powykonawcze sieci podziemnego uzbrojenia terenu, układanej w wykopach otwartych, należy wykonać przed ich zakryciem”.