Nie możesz zlokalizować granic swojej działki?
Bywa, że znaki graniczne, które wyznaczały granice naszej działki są trudne do zlokalizowania w terenie, uległy zniszczeniu, a w przypadku nowo zakupionej działki gruntu, nie wiemy dokładnie gdzie kończy się, a gdzie zaczyna granica naszej nieruchomości. Powinniśmy zgłosić się do geodety – on określi tryb, w jakim należy przeprowadzić ustalenie granicy.
Tryb wznowienia granic nieruchomości (działki)
Wznowienie granic polega na odnalezieniu na podstawie dowodów w postaci znaków i śladów granicznych oraz miarodajnych dokumentów, istniejącej i obowiązującej linii granicznej oraz zaznaczenie jej na gruncie stosownymi znakami granicznymi. Jest, zatem czynnością techniczną, a nie postępowaniem administracyjnym, i w odróżnieniu od niego nie dokonuje go organ administracji, tylko uprawniony geodeta na zlecenie właściciela działki.
Według Ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 r., „Przesunięte, uszkodzone lub zniszczone znaki graniczne, ustalone uprzednio, mogą być wznowione bez przeprowadzenia postępowania rozgraniczeniowego, jeżeli istnieją dokumenty pozwalające na określenie ich pierwotnego położenia.”
Tryb rozgraniczenia nieruchomości (działki)
Od czynności wznowienia granic należy odróżnić rozgraniczenie nieruchomości, które wykonujemy w przypadku, gdy dane geodezyjne nie są wystarczające do jednoznacznego określenia pierwotnego położenia punktów granicznych i przebiegu linii granicznych. Czyli, rozgraniczenie nieruchomości dokonuje się w przypadku, gdy nie jest możliwe wykonanie wznowienia granic nieruchomości.
Według Ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 r., „Rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu ich granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów. Rozgraniczeniu podlegają, w miarę potrzeby, wszystkie albo niektóre granice określonej nieruchomości z przyległymi nieruchomościami lub innymi gruntami. Rozgraniczenia nieruchomości dokonują wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) oraz, w wypadkach określonych w ustawie, sądy. Czynności ustalania przebiegu granic wykonuje geodeta upoważniony przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Przy ustalaniu przebiegu granic bierze się pod uwagę znaki i ślady graniczne, mapy i inne dokumenty oraz punkty osnowy geodezyjnej. Jeżeli jest brak danych, lub są one niewystarczające albo sprzeczne, ustala się przebieg granicy na podstawie zgodnego oświadczenia stron lub jednej strony, gdy druga strona w toku postępowania oświadczenia nie składa i nie kwestionuje przebiegu granicy. W razie sporu co do przebiegu linii granicznych, geodeta nakłania strony do zawarcia ugody. Ugoda zawarta przed geodetą posiada moc ugody sądowej.”
Chcesz podzielić swoją działkę?
Zdarza się, że chcemy oddzielić część naszej nieruchomości i przekazać ją innej osobie. Chcemy czasami wydzielić z dużej działki kilka lub kilkanaście mniejszych działek. Mówimy wówczas o podziale nieruchomości. Podział działki ma na celu wydzielenie z jednej nieruchomości dwóch lub więcej działek stanowiących od tej pory odrębne nieruchomości i osobno oznaczonych w ewidencji gruntów i księgach wieczystych. Podziału nieruchomości dokonuje się na wniosek osoby, która ma w tym interes prawny. Jeżeli nieruchomość jest przedmiotem współwłasności lub współużytkowania wieczystego, podziału można dokonać na wniosek wszystkich współwłaścicieli albo współużytkowników wieczystych. Należy pamiętać, że podział nieruchomości musi spełniać wiele kryteriów prawnych i nie może być sprzeczny z odrębnymi przepisami. Powinniśmy zgłosić się do geodety – on określi tryb, w jakim należy przeprowadzić podział działki.
Tryb podziału nieruchomości (działki) nierolnej
Podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest on zgodny z ustaleniami planu miejscowego lub z warunkami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Podział nieruchomości nie jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej. Podziału nieruchomości dokonuje się na podstawie decyzji wójta, burmistrza albo prezydenta miasta zatwierdzającej podział.
Podział dokonywany jest na podstawie przepisów Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r.
Tryb podziału nieruchomości (działki) rolnej
Podział nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego wykorzystywanych na cele rolne i leśne, można wykonać w celu wydzielenia działki o powierzchni minimum 0,3 ha.
Podział dokonywany jest na podstawie przepisów Ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 r
Chcesz połączyć swoje działki
Czasami posiadamy kilka działek przylegających do siebie i stanowiących lub mających stanowić jedną całość zagospodarowania. Chcemy wybudować budynek na kilku działkach, a odległości od wewnętrznych granic uniemożliwiają nam uzyskanie pozwolenia na budowę. Możemy wówczas połączyć te działki w jedną dużą działkę. Nie obowiązują żadne przepisy, które zakazywałyby połączenia takich działek. Jedynym wymogiem jest to, aby były one własnością lub współwłasnością jednego podmiotu. Powinniśmy zgłosić się do geodety – on wykona dokumentację prawną do ujawnienia połączenia działek w ewidencji gruntów i księgach wieczystych.